Тустань. Унікальність цієї фортеці в тому, що вона була збудована на самому вершечку скелі. А ще саме вона була потужною західною опорою Київської Русі. Одне з місць, яке символізує українську міць та бажання захищати своє. Надзвичайно загадкова туристична родзинка України. Тут обов’язково має побувати кожен українець. Де знаходиться це унікальне місце та як сюди потрапити? Як виникла фортеця? Яке мала призначення? Які таємниці приховувала? Та чому ж зникла? Зараз спробуємо розібратися в цих питаннях.
Тустань – унікальна пам’ятка історії, археології, архітектури та природи височіє серед лісового масиву і входить до складу Державного історико-культурного заповідника. Колись тут була потужна оборонна фортеця.
Як дістатися до скель Тустань?
Скелі Тустань знаходяться в Українських Карпатах (Східних Бескидах), у Львівській області, поблизу с. Урич, за 120 км від Львова.
Найкомфортніше добиратися до скель на своєму авто. Також зі Львова через Східницю в Урич та у зворотньому напрямку ходять маршрутні автобуси. Тривалість поїздки буде близько 3 годин.
Як і коли виникла фортеця Тустань та хто її розбудовував?
У IX столітті до Тустані прийшли племена Білих Хорватів, які були нащадками скіфів та сарматів. Вони і розпочали розбудову тієї самої дерев’яної фортеці Тустань на скелях. Відтоді і почався відлік історії Тустані.
Київська Русь була великою і сильною державою, її обороняли відважні воїни та могутні фортеці. Одна з таких була Тустань, яка розташувалась поміж лісів Карпат, де пролягав Соляний торговий шлях із Дрогобича до Європи, та відрізок Шовкового шляху Португалія – Китай у IX–XIII ст.
Тустань свого часу виконувала роль стратегічного пункту лінії оборони, митниці (тут збирали соляне мито і мито за прогін худоби). Також це був адміністративний центр, і тут контролювалася значна частина морських шляхів.
У часи правління князем Данилом Галицьким фортеця була укріплена мурованими оборонними стінами. Тустань перетворилася на непідступну твердиню, що пережила чимало навал з боку монголо-татар, проте так і не була підкорена.
Звідки походить назва “Тустань”?
Існують різні версії походження назви фортеці. Найбільш ймовірною нам здалася версія польського історика Станіслава Сарницького 1585 року, який допускав, що назва пішла від словосполучення «тут стати», тобто, «зупинитися». А з огляду на те, що фортеця була митницею, то ця версія звучить досить вірогідно. Кожному, хто під”їжджав до фортеці, говорили “тут стань, і заплати мито за перевезення товару через митницю”.
Чому Тустань вважається шедевром середньовічної архітектури?
Наскельна фортеця Тустань – унікальна пам’ятка природи та архітектури, яка не мала аналогів у Європі. Цей комплекс був вершиною майстерності середньовічних будівельників.
Скельні утворення, які самі по собі є потужними оборонними стінами, були дуже вдало використані при будівництві. Проміжки між скелями були перегороджені дерев’яними стінами, що закривали можливі підступи до замку. Там, де дерев’яні конструкції прилягали до скель, у камені видовбували спеціальні заглиблення — пази та вруби, щоб закріпити колоди у скелі. За викарбуваними у камені слідами досліднику Михайлу Рожку вдалося відтворити тогочасний вигляд фортеці, незважаючи на те, що самих дерев’яних конструкцій уже давно не існує. Завдяки досліднику Михайлу Рожку ми маємо уявлення про вигляд тогочасної Тустані.
У період найбільшого розквіту, в XIII столітті, фортеця височіла над долиною на 90 метрів.
Висота оборонних стін фортеці сягала 15 м, житловий корпус був площею понад 1000 кв.м та нараховував 5 поверхів (кожен поверх був висотою 3,5-4 м, це говорило про продвинутий на ті часи рівень будівництва). Головна дерев’яна будівля сягала 25 метрів.
Для забезпечення водою під час облоги фортеця мала криницю (глибиною 35 м) та 2 цистерни, видовбані в камені.
У фортеці все було продумано до дрібниць – з бойових частин вежі зручно було оглядати навколишню територію, що була, як на долоні.
Тустань була оточена двома лініями оборони – частоколом, ровами і ставом.
Під час археологічних досліджень фортеці Тустань було зібрано понад 25 тисяч археологічних знахідок. Серед них дерев’яні елементи забудови, металеві вироби, кераміка, скло, шкіряні вироби. Ці археологічні знахідки можна побачити в діючому музеї культурно-історичного заповідника Тустань.
Що стало причиною занепаду фортеці?
Поступовому занепаду фортеці слугувало декілька причин:
1) економічна причина: у XVI ст. країни Центральної Європи розробляють власні поклади солі, а тому відпадає потреба її вивозу з Галичини. Тустань втрачає роль митниці;
2) політична причина: у зв’язку зі стабілізацією політичних взаємин Польщі та Угорщини і просуванням польських кордонів на схід, Тустань перестає відігравати роль прикордонної оборонної фортеці;
3) військова причина: зміни у військовій техніціі, відповідно, у військовій тактиці, призвели до втрати оборонного значення замку.
Тустань – як туристичний центр. Що цікавого можна подивитися на території заповідника Тустань та чим тут можна зайнятися?
Сьогодні Тустань – туристична пам’ятка України, яка з кожним роком приваблює все більше туристів. В заповіднику дуже добре розвинена туристична інфраструктура і тут дійсно є чим зайнятися. Можна прогулятися маркованим маршрутом довкола скель та піднятися на вершину. Звідти відкривається неймовірний краєвид на Сколівські Бескиди і долину села Урич. Тут ви можете буквально доторкнутися до вікової історії цього місця.
Скелі Тустань цікаві також своєю значно давнішою історією. На цих каменях, яким 55 мільйонів років, люди поклонялися давнім богам. Після себе залишили петрогліфи – наскельні малюнки, які ви можете побачити і сьогодні. Збереглося викарбуване зображення вовка, що наздоганяє лося, коня та вершника, а ще сокири та хрести.
Спускаючись з оглядового майданчику, варто звернути до середньовічної криниці. Вона могла врятувати і забезпечити водою при тривалій облозі фортеці.
А далі, можна пройти тим же давнім торговим шляхом, який пролягав тут у часи Русі і яким везли ту саму сіль з Дрогобича до Західної Європи.
Завдяки українському науковцю Михайлу Рожку ми можемо уявляти, який вигляд мала фортеця Тустань. Саме він створив графічну реконструкцію наскельної дерев’яної фортеці під час експедицій у 1971-2004 роках. Можна побачити фортецю у її первозданному вигляді у 3D моделі під час віртуальних польотів на території заповідника – ще одна розвага на території Тустані.
Після смерті Михайла Рожка в 2004 році його син, Василь Рожко, заснував історико-культурний заповідник “Тустань” та очолив музей фортеці.
У музеї Тустані можна побачити оригінали і копії найцікавіших археологічних знахідок, виявлених під час розкопок. Тут же є макет фортеці – як саме вона виглядала у часи свого розквіту.
Музей було відкрито у 1997 році, а до його 20-річчя у співпраці з командою фахівців створено нову сучасну виставку з мультимедійними засобами та макетами, які допомагають уявити життя фортеці, її вигляд, масштаби та функції.
Якщо ви хочете відчути дух романтики та пригод, то обов’язково маєте тут побувати. В Тустані буде цікаво як дорослим, так і дітям.
На території заповідника Тустань є дитячий еко-майданчик, мотузковий парк, також проводяться майстер-класи з гончарства.
Ми були тут влітку і нам сподобалося. Але це місце виглядає мальовниче у будь-яку пору року.
До Тустані можна приїхати на вихідні. Також це місце може бути частиною більш тривалого туристичного маршруту західною Україною. Якщо плануєте заночувати поблизу Тустані, то рекомендуємо зупинятися в курортному містечку Східниця, яка всього за 8 км від Тустані. Тут великий вибір готелів на будь-який гаманець.
Окрім Східниці, поблизу Тустані знаходяться відомі мінерально-лікувальні курорти Трускавець – за 30 км, та Моршин – за 58 км. За 33 км також є ще красиве історичне місто Дрогобич.
Автор (с): Ірина Мельник
Фото (с): Микола Мельник