Мабуть всім було б цікаво побувати в печері, де народився сам Зевс – найголовніший з богів-олімпійців. Нам пощастило побувати там і зараз розповімо вам детальніше про це унікальне місце.
Діктейська печера (вона ж Печера Псіхро та Печера Зевса) розташована в Диктійських горах над плато Ласіті, на висоті 1024 м н.р.м, в 60 км від курорту Елунда. Ця печера – одна з найпопулярніших пам’яток Крита. Дорога до неї мальовнича, місцями гірська, з серпантинами.
Печера Зевса знаходиться на горі, тому щоб до неї потрапити, потрібно пішки піднятися на вершину досить крутою стежкою. Це завдання не з легких, але на горі на вас чекатиме винагорода – чудові види на долину та дивовижна печера. Для підйому рекомендуємо одягнутися по-спортивному та запастися водою та легкими перекусами для відновлення сил.
У процесі підйому відкриваються мальовничі види на долину Ласіті.
Є опція підйому до печери на віслюку. Але нам було якось шкода цих милих тваринок.
Чим же відома Діктейська печера?
За Давньогрецькою міфологією богиня Рея ховалася у печері в Діктійських горах, недалеко від Ласіті від свого чоловіка Кроноса, що пожирав їхніх дітей, бо був одержимий думкою про те, що вони можуть зайняти його трон. Тут у печері вона і народила Зевса, а чоловікові віддала камінь, загорнутий в пелюшку. З кінця ХІХ століття печера над сучасним селом Псіхро стала асоціюватися з цим міфологічним місцем.
Перші розкопки в печері провадив в 1886 р. Джозеф Хадзідакіс. Дослідження були продовжені в 1896 р. сером Джоном Евансом.
В результаті розкопок були знайдені античні вівтарі, безліч статуеток, присвячених Зевсові, а також кераміка від ранньомінойської до пізньоримської. З цього був зроблений висновок, що Зевсові тут служили безперервно близько 2000 років.
Нині знахідки з Диктейської печери зберігаються в Археологічному музеї Іракліона і Музеї Ашмола в Оксфорді.
На вершині, перед спуском в печеру потрібно придбати квиток.
А ось і сама печера.
В печері вогко та слизько, нахил сходинок різкий, тому потрібно спускатися дуже обережно.
В глибині печери — невелике підземне озеро. Тут панує царство сталактитів та сталагмітів. Кожен воліє щось розгледіти в цих створіннях: чи то медуз, чи якесь чудовисько. Інколи фантазія може так розігратися, що стає навіть моторошно і думаєш, краще не зволікати і не відставати від основної групи відвідувачів.
Нарешті світло та тепло. Все-таки на поверхні якось спокійніше.
Після відвідування печери на вершині можна посмакувати місцевим йогуртовим морозивом або квасом з чарівним видом на долину.
Після невеличкої паузи спускаємося з гори.
Біля підніжжя гори сувенірні крамнички, кафе, ярмарка.
Відвідування Діктейської печери видалося для нас цікавою пригодою. Це одне з символічних місць Криту, оповите містичною Давньогрецькою міфологією. Сюди однозначно варто приїхати.
Автор (с): Ірина Мельник
Фото (с): Микола Мельник