Гребля Гувера — унікальна гідротехнічна споруда Америки. Бетонна арочна дамба заввишки 221 м, споруджена в нижній течії річки Колорадо, на кордоні штатів Аризона та Невада.
У цій публікації ми розповімо вам, чому Гребля Гувера така відома, чому вона вважається найважливішою конструкцією в західному регіоні Америки, а також представимо вашій увазі 7 найзахопливіших фактів про цю дивовижну дамбу.
Неочікувано для нас виявилося, що відома Дамба Гувера знаходилася по дорозі з Лас-Вегасу до Гранд Каньойну – всього за 48 км на південний-захід від Лас-Вегасу. Ми одразу зрозуміли, що просто не можемо там не побувати.
В самому Лас-Вегасі всюди пропонуються екскурсії і до Греблі Гувера і до Гранд Каньйону. На автомобілі, автобусі, даже на гелікоптері. Ми подорожували самостійно на арендованому авто. По дорозі відкривалися неймовірні, інколи здавалося інопланетні ландшафти.
На під”їзді до греблі нас зупинили на контрольно-пропускному пункті. Кожний автомобіль зупиняли і ретельно оглядали.
А ось і грандіозна Гребля Гувера! В неї є своя захоплююча, місцями навіть небезпечна історія.
До зведення греблі річка Колорадо затоплювала фермерські угіддя, які лежали нижче по течії – особливо під час танення снігів в Скелястих горах. Проектувальники греблі розраховували, що її спорудження допоможе згладити коливання рівня річки. Окрім цього очікувалося, що водосховище дасть поштовх розвитку зрошувального землеробства, а також стане джерелом водопостачання Лос-Анджелеса та інших районів Південної Каліфорнії.
Греблю було названо на честь Герберта Гувера, 31-го президента США, який відіграв важливу роль у її споруджені. Будівництво греблі почалось у 1931 і завершилось у 1935 році. У 1936 її було введено в експлуатацію.
В результаті:
Висота греблі досягла 221 м
Довжина – 379 м
Ширина – 220 м в основі та 15 м у верхній частині.
Спорудження греблі було дуже небезпечним – під час будівництва загинуло 96 чоловік. На честь загинувших будівельників споруджено пам’ятний обеліск.
Першу електрику на греблі було вироблено генераторами станції 26 жовтня 1936 року. 12 вересня 1939 року, після запуску 9-го гідроагрегату, електростанція досягла потужності 705 МВт — та стала таким чином найпотужнішою ГЕС у світі. На сьогодні електрику на станції виробляє 17 генераторів максимальної потужності 2080 МВт.
Для створення проекту греблі був запрошений архітектор Гордон Кауфманн з Лос-Анджелеса. Він обрав для греблі стиль ар-деко. Верхня частина греблі прикрашена баштами, які ніби-то виростають з самої греблі. На водоскидних баштах розташовані годинники, один з яких показує Гірський час (штату Арізона), а інший — Північноамериканський тихоокеанський час (штату Невада).
Грандіозність греблі вражає до мурах по тілу. Вона надзвичайно висока! Глянувши вниз, здається, що в неї немає ні кінця ні краю.
Вздовж греблі прокладено дорогу та пішохідні тротуари, по яких варто пройтися, щоб відчути велич цього місця. Посеред греблі можна послухати аудіо-екскурсію англійською мовою.
З греблі відкриваються неймовірні види: з однієї сторони – індустріальний пейзаж (підковоподібне підніжжя греблі з електроустановкою та її багаточисленими лініями та фотогенічний міст над рікою Колорадо,
з іншої сторони — природний пейзаж (дивовижної краси долина найбільшого водосховидща в Америці – штучного озера Мід).
Зі сторони штату Невада є виставковий центр, присвячений історії створення та функціонування дамби.
Трохи вище по дорозі розташовані кафе та сувенірний магазин, де можна щось придбати на пам’ять про це легендарне місце.
На греблі встановлено меморіальний знак зі словами:
“Сучасне диво громадянського будівництва Сполучених Штатів.
Одне і семи чудес, обраних Американською спілкою інженерів-будівельників.”
Маємо зізнатися, гребля Гувера нас дуже вразила! Тут усвідомлюєш, що це дійсно найграндіозніша та найлегендарніша гребля у світі. Це місце однозначно варте уваги та зупинки для більш досконалого вивчення та знайомства.
Ну а тепер, як і обіцяли, ми поділимося з вами найцікавішими та найзахопливішими фактами про греблю Гувера:
- Будівництво грандіозної споруди потребувало цілої армії робітників. Для цього в 12 кг від майбутньої греблі збудували ціле поселення Боулдер-Сіті, де жив 5251 робітник.
- Спорудження греблі Гувера стало першим будівництвом, де робітники використовували захисні каски.
- Гребля Гувера – це 600 000 тонн бетону, вона найбільша штучна споруда на планеті.
- Електростанція на греблі залишається однією з найпотужніших в США. Велика частина виробленої енергії відправляється в Неваду. З 1939 по 1949 роки ця ГЕС вважалася найбільшою в світі.
- Гребля Гувера стоїть на кордоні двох штатів – Невади і Аризони, розташованих в різних часових поясах. На баштах водоскиду є годинник, який показує гірський і північноамериканський тихоокеанський час.
- На будівництво дамби було вкладено – $ 49 млн (це приблизно $ 729 млн в масштабі цін на сьогодні).
- Гребля Гувера може працювати без обслуговування 2 роки – поки канали не заростають водоростями.
Автор (с): Ірина Мельник
Фото (с): Микола Мельник