Практично щодня ви маєте справу з грошима. Та чи розглядали ви їх, звертали увагу на те, що саме зображено на них?
У цій публікації ми коротко розповімо вам найцікавіше про видатні місця (з прив’язкою до карти) та про відомих постатей, які зображені на гривнях, і як вони взаємопов’язані.
Всього було 4 покоління гривень. Перші два покоління вже було вилучено з обігу з метою кращої організації готівкового обігу валюти. Ми ж розповімо про гривні на разі актуального – третього та четвертого покоління.
Давайте спочатку розглянемо звідки виникла назва гривні?
Історія української гривні сягає ще часів Київської Русі та походить від слова «гривна» — стародавньої нашийної прикраси, якою розраховувалися за товари.
Тож, що зображено на гривнях? Які видатні місця України?
1 гривня – м. Київ, Град Володимира
На лицьовій стороні – Володимир Великий – один з найвидатніших князів Київської Русі. Це він охрестив Київську Русь у 988 році. Цікаво, що Володимир Великий використовував особистий знак «тризуб», що згодом став гербом України.
На звороті – град Володимира – це стародавній Київ 10 — 13 століть, збудований саме під час князювання Володимира Великого. У центрі града Володимира – Десятинна церква – перша кам’яна церква Київської Русі. На жаль, її зруйнували монголи під час штурму ще у 1240 році і від неї залишився лише фундамент. Сьогодні можна побачити цей фундамент біля Національного музею історії України у Києві.
2 гривні – м. Київ, Собор Святої Софії
На лицьовій стороні – Ярослав Мудрий – князь Київської Русі, син Володимира Великого. Саме за правління Ярослава Мудрого Київська Русь набула найбільшого культурного та архітектурного розквіту.
На звороті – Собор Святої Софії – який було збудовано саме за наказом Ярослава Мудрого – аж на початку 11 століття і він стоїть до сих пір. До 13 століття собор використовувався як головна церква Київської Русі, а також був місцем поховання великих князів київських. Це – об’єкт спадщини ЮНЕСКО.
5 гривень – Черкаська область, Церква в селі Суботові
На лицьовій частині – Богдан Хмельницький – творець Української козацької держави та її перший гетьман.
На звороті – Іллінська церква в селі Суботові. Саме у цьому селі народився Богдан Хмельницький. Тут за його наказом було збудовано цю церкву у 1653 році як родову усипальницю.
10 гривень – м. Київ, Успенський собор Києво-Печерської лаври
На лицьовій стороні – Іван Мазепа – гетьман Війська Запорозького. Він дбав не лише про економічну та військову могутність України, а й про її культуру, про піднесення освіти, науки, мистецтва, зміцнення авторитету церкви.
На звороті – Успенський собор Києво-Печерської лаври, в розбудову якої Іван Мазепа вкладав зібрані від податків кошти. Також Мазепа займався будівництвом великого муру довкола лаври.
20 гривень – м. Львів, Львівський оперний театр
На лицьовій стороні – Іван Франко – видатний український поет, громадський та політичний діяч. Борець за свободу українського народу.
На звороті – Львівський оперний театр. Мабуть найгарніша будівля Львова. Будівництво театру розпочалось ще у 1897 році, а відкрився він для глядача 1900 року. Тобто театру вже більше 100 років. Національний банк України навіть випускав срібну ювілейну монету до 100-річчя Львівського театру. А на честь сторіччя від дня народження Івана Франка театру було надано його ім’я. Згодом, у 2000 році театр перейменували на честь оперної співачки Соломії Крушельницької. При вході в сам театр також можна побачити скульптуру Франка.
50 гривень – м. Київ, Будинок Української Центральної Ради
На лицьовій стороні – Михайло Грушевський, український історик, громадський та політичний діяч, за деякими джерелами – перший Президент України 1917-18 роках.
На звороті – Будинок Української Центральної Ради у Києві. Саме тут засідала Центральна Рада, а її Головою (а за деякими джерелами і президентом) був Михайло Грушевський. Зараз це Київський міський будинок учителя.
100 гривень – м.Київ, Київський національний університет імені Тараса Шевченка
На лицьовій стороні – Тарас Шевченко – славетний український письменник, мислитель, художник. Національний герой і символ України!
На звороті – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Червоний Корпус. Найбільший та найвідоміший університет України. Він був названий саме на честь того самого Тараса Григоровича Шевченка, який до того ж працював тут.
200 гривень – м. Луцьк , В’їзна вежа Луцького замку (або Замку Любарта)
На лицьовій стороні – Леся Українка – найвідоміша та найталановитіша українська письменниця. Її мати навчала своїх дітей виключно українською мовою. І за однією з версій, саме вона порадила доньці взяти такий псевдонім (Українка), вважаючи, що в ньому закодована особлива місія та відповідальність перед українською нацією. Також псевдонімом “Українець” підписувався її дядько Михайло Драгоманов, яким вона дуже захоплювалася.
На звороті – В’їзна вежа Луцького замку. Це один з найбільших, найдавніших і найкраще збережених в Україні замків. Його передвісником прийнято вважати невелике поселення, що виникло ще в далекому Х столітті на пагорбі, оточеному вигинами річки Стир. В Іпатіївському літописі згадки про Луцьку фортецю датовані 1085 роком.
Весною 1879 року Леся Українка з братом Михайлом вперше побачили цей замок. Високий мур вразив їх своєю величністю та красою. Замок Любарта на стільки сподобався Лесі Українці, що вона не раз згадувала про нього у своїх творах.
500 гривень м.Київ, Києво-Могилянська академія
На лицьовій стороні – Григорій Сковорода – найвідоміший український філософ, а також поет та педагог. Часто його порівнювали з Сократом.
На звороті – Києво-Могилянська академія – найдавніший вищий навчальний заклад України, заснований ще в 1615 році. Могилянка довгий час була єдиним вищим навчальним закладом України, Східної Європи та всього православного світу. І саме тут навчався Григорій Сковорода. Академія знаходиться на Контрактовій площі. Саме на ній був встановлений пам’ятник Григорію Сковороді.
1 000 гривень – м. Київ, Президія Національної академії наук України
На лицьовій стороні – Володимир Вернадський – український вчений зі світовим імʼям. Природознавець, засновник геохімії, біогеохімії та радіогеології, вчення про біосферу, ноосферу, космізм. Ще 100 років тому він говорив, що збереження планети, та її екогології – головне завдання людства.
На звороті – Президія Національної академії наук України — це орган, який керує роботою Національної академії наук, яка є найбільшим центром наукових досліджень в Україні. Метою діяльності є отримання та узагальнення знань про природу, людину і суспільство. Володимир Вернадський був одним із засновників цієї академії, а також її першим президентом. Академія здійснює наукові дослідження з найважливіших проблем природничих, технічних, суспільних і гуманітарних наук.
Автор (с): Ірина Мельник
Дизайн ілюстрацій (с): Микола Мельник